INDIVIDUÁLNÍ ÚPRAVA PŘEDNÍCH SVĚTEL

Velký projekt s velkou změnou designu

 

 

Stará světla, ačkoli jimi bych se věrným zastáncům OEM designu zavděčil jistě více, za mě potřebovala změnu z několika důvodů:

 • Poničené plexi (kamínky, škrábance..)
 • Špinavá čočka a parabola (viz. níže)
 • Už poměrně vysvícené 4.000K výbojky
 • Zastaralý design
 • "Blbečkovský" výraz celokruhových Angel Eyes kroužků s nerovnoměrným svitem (světlovody) a zcela neagresivním vzhledem

Bohužel jsem nevěděl, do čeho se pouštím... Bez nadsázky, navzdory tomu, že jsem už kompletně překopal X různých aut a rozebíral na několika z nich světla, tato světla byla asi dosud tím nejtěžším projektem, jaký jsem na autech kdy dělal. Problém byl obecně v tom, že je světlo velmi napasované na konkrétní přesné tvary bez většího prostoru na individualizaci a ačkoli se pár lidí, kteří tomu věnovali čas, najde (většinou v USA), samozřejmě nikdo nechce pouštět své know-how a tak neexistoval jediný rozumný postup jak na to.

Realizace

Začala plánovaně a s výhledem práce na týden - 14 dní. Měl jsem koupené nové Angel Eyes kroužky, dynamický LED pásek s funkcí DRL i blinkru, nová plexiskla, laky, lepidlo, výbojky..

Jenže takřka hned po vyndání světel (to je další kapitola sama o sobě - předlouhá práce pro neskutečné množství naprosto nesmyslně a nedostupně umístěných šroubků a vrutů..) jsem se rozhodl, že již nějaký čas (půl roku?) koupené "3/4 kroužky" nesplňují to, co bych od toho očekával - především pak co do dostupných možností a agresivity vzhledu.

 

 • obr
obr1
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

Jak je vidět, měly i funkci blinkru, což jsem plánoval v době koupě, no později jsem to přehodnotil jako nehezký tuzing. 

A tak jsem si řekl, že objednám 2. sadu Angel Eyes kroužků se zkrácenou vnitřní stranou, která působí dynamičtějším dojmem. A než přijdou, budu si hrát se samotnými světly.

 

 • IMG_1786
IMG_17861
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

...a světla rozlepil. Potvrdilo se mi, že čočka i samotná parabola jsou řádně zaprášené...


 • IMG_1633
 • IMG_1798
 • IMG_1799
IMG_16331 IMG_17982 IMG_17993
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

A pak začaly pokusy o zapojení LED proužku nahoře s funkcí DRL i dynamických blinkrů.

 
 • obr2
obr21
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

Zapojení se povedlo a vše fungovalo korektně, no kamenem úrazu se stalo jeho upevnění. Lepící plocha je umístěna na opačné straně než kde je směr svitu LEDek. Pokusy o nějaké přilepení pásků k plexi vedlo jen k jeho poškození s hnusným vzhledem. Posledním pokusem bylo lakování "mračítka" z vnitřní strany plexi nahoře, do kterého LED pásek schovám, no při prosvícení barvy se světlo ošklivě zabarvilo do zelena a pozdější nápad s lakovanými "okénky" na LED byl pakárnou na půl dne práce, která skončila hnusně spatlaným neúspěchem..

No a tak tento neúspěch vedl k nezbytné první větší investici v podobě jediné dostupné alternativy - vnitřních mračítek z pravého karbonu s integrovanými plexiskly s duálními LED pásky (opět DRL + blinkr - jen ne dynamický). Bohužel samotný výrobek + poštovné z USA + clo = investice za nějakých 12.000,- Kč a čekání na dodání...

 

Bohužel tento problém způsobil poničení nového plexiskla a tak jsem byl nucen koupit další nové. Po měsíci čekání mi však přišlo plexi na BMW 5 (E60). Navzdory refundaci (bohužel ne 100%) jsem musel ztrácet další čas čekáním na novou sadu, kterou jsem následně objednal.. Dalšími pokusy jsem totiž usoudil, že se hodí nové i druhé plexi, které se zevnitř začalo škrábat.

A tak jsem při dalším čekání velmi, velmi (!!!) složitě sehnal 35% peroxid vodíku a naopak velmi snadno sehnal kyselinu chlorovodíkovou a jal jsem se odstranit chrom.

 
 • IMG_1787
IMG_17871
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

Bohužel navzdory použití roušky ve venkovních prostorách jsem se toho pro opravdu velký kouř docela nadýchal a od té doby jsem měl asi 2 měsíce problém s hlasivkami. Nicméně odstranění chromu proběhlo velmi rychle a efektivně.

Následovala nutná úprava krytu čočky světel kvůli novým mračítkám, která jsou natolik hluboká, že se mají do světel opravdu velký problém vlézt..

 
 • IMG_1789
IMG_17891
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

...a pak samotné lakování dílů - klasika leskle černý sprej, zakonzervovaný 2K bezbarvým lakem. Lakoval jsem i samotné paraboly a čočku menších (vnitřních) částí světel bez funkce - dříve měly funkci světlovodu pro Angel Eyes kroužky, dnes, protože je to bixenon, nemají funkci žádnou - jen estetickou. Později jsem nalakoval také přední velké plastové kryty za plexisklem, stejně jako samotné původní blinkry, včetně jejich plexiskla (dnes již také nemají žádnou funkci), které jsem ale předtím ještě musel zkrátit na výšku, aby nevyčuhovaly nad mračítka. Nalakoval jsem (tentokrát matem) i samotný držák čočky, aby neprosvítala stříbrná zpod celočerného světla.

 
 • IMG_2027
 • IMG_1792
IMG_20271 IMG_17922
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

Když přišla mračítka i nové Angel Eyes kroužky spolu se všemi jednotkami, následovalo veškeré zapojení a "úklid" kabeláže.

 
 • IMG_1791
IMG_17911
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

Jenže protože nejsem zastáncem karbonu, nikde na autě ho nemám a ve světle by zanikl, rozhodl jsem se mračítka nalakovat poměrně netradičním lakem pro jejich optické zvýraznění uvnitř světla a barevné sjednocení s kroužky - bílošedým odstínem, který jsem podlakoval stříbrnou metalízou pro lehký náznak efektu metalízy. Nutně jsem tedy musel vyndat plexi i s LED páskem (původně slepeno epoxidem s černou oboustrannou lepící páskou, šlo to tedy velmi špatně..), které jsem po lakování musel vrátit zpět. A kdoví proč lepením (nebo se na to plexi zevnitř možná dostal ještě následně nanášený lak) plexi popraskalo na několika místech..

 
 • IMG_1831
IMG_18311
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

... A tak jsem psal prodejci, který byl naštěstí velmi ochotný a poslal mi pouze samotné nové plexi. Za to chtěl v přepočtu jen nějakých 200,- Kč, no poštovné to prodražilo asi o dalších 1.000,- Kč (+). Po jeho doručení, opravě mračítka a následném slepení už bylo konečně vše tak, jak má být. Práci na mračítkách jsem završil nalepením zakázkově vyrobené matně černé samolepky "BMW Bixenon Technology", abych zaplnil prázdný prostor.

 

No a pak začala noční můra, aneb "never ending story"....  Kroužky a jejich lepení. Řešení šikmooček = přidání nesedících a nelepících oboustranných pásek. Ha, ha.. Původně jsem přemýšlel nad tím, že původní kroužky ze světel zcela odstraním a napasuji nové přímo na kryt světla. To s sebou neslo jen další nutné tmelení krytu bez pádného výsledku, protože to nešlo. Proto jsem, jak je vidět výše, nalakoval i ty samotné staré kroužky a snažil se lepit nové kroužky na ně stejně jako všichni ostatní, co jsem viděl na fotkách na internetu (ačkoli zpracování těch, co to udělali, radši nebudu komentovat - sám bych si to na auto nedal). Jenže pak to přišlo..

 

#1. pokus - lepení dvousložkovým epoxidem (5 min.). To mělo za následek prasknutí velmi křehkého plexi kroužků.. Musel jsem tedy koupit další novou sadu a čekat na její dodání..

#2. pokus - lepení T-Rexem s následným zabarvením bílých přebytků lepidla po obvodu. To vypadalo docela dobře až do doby, než lepidlo začalo tvrdnout. Kromě kondenzované vody uvnitř kroužků zcela NEČEKANĚ plexi těchto velmi kvalitních kroužků prasklo!

#3. pokus - úprava starých (těch úplně prvních) kroužků do tvaru těch nových. Rozřezal jsem je a k mému překvapení lze bez problémů zkrátit i plošák s LEDkami bez ovlivnění funkce. Vše se povedlo až do doby lepení onou oboustrannou lepící páskou, kterou k tomu dodali. Držela až do doby většího namáhání kroužků při průběžné cvičné kompletaci světla (mračítka na to dost tlačí). To se opakovalo tolikrát, než u jednoho z kroužků rupl ten kratší konec..

#4. pokus - stále jsem to nevzdával a tyto kroužky jsem na té kratší straně zkrátil o onen zlomený kus o to více - a zopakoval to na i na zbylých 3 kroužcích. Následovalo opětovné lepení epoxidovým dvousložkovým lepidlem, tentokrát ale s minutovou zpracovatelností před zatuhnutím. Při lepení pnutím kroužky opět praskly... Objednal jsem tedy nové.

#5. pokus - když konečně přišly nové kroužky, opakoval jsem celý proces znovu a znovu. A vše přilepil dvousložkovým epoxidovým lepidlem s minutovou zpracovatelností. Tentokrát už konečně úspěšně bez poškození. Jenže u jednoho (většího) kroužku lepidlo trošku steklo bokem. A ačkoli jsem se toho kroužku ani nedotkl a pracoval jen vedle, náhle jsem uslyšel velké "puk" a kroužek praskl... Už jen na dosah před dokončením světel.

#6. pokus - po objednání další sady z Číny, kdy jsem si tentokrát připlatil cca 550,- Kč za rychlé odeslání, jsem mohl po jejich doručení poškozený kroužek opět upravit a přilepit. Až dosud jsou konečně na 6. pokus všechny kroužky OK. Spolu s faktem, že v průměru stojí jedna sada cca 1.500,- Kč jsme na nějakých 7.500 tisících jen za kroužky....

 

Každý velký kroužek musel vždy projít úpravou v podobě zkrácení horní části tak, aby se vešel pod to mračítko s následným zapájením nových drátků.

 
 • IMG_2086
IMG_20861
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

Jenže se objevil ještě jeden problém. Nevím kdy, jak, čím, ale tu velkou a tvrdou skleněnou čočku v jednom ze světel jsem něčím podřel. Následovaly pokusy o strojní leštění, které ale navzdory průběžnému chlazení skončily fiaskem ve chvíli, kdy vinou velkého tepla čočka uvnitř kolem místa poškození praskla.. Musel jsem tedy najít a koupit (celkem za cca 1.000,- Kč) z eBaye nepoškozenou čočku z Ukrajiny a čekat na dodání. Když přišla, mohl jsem konečně vše zkompletovat a světla připravit na lepení.

 

Lepení samotné jsem prvně plánoval, jako většinou, černým Allfixem od Pattexu, no nakonec jsem se rozhodl po vzoru originálu pro butylový tmel (šňůru), což s ohledem na nadcházející události bylo správné rozhodnutí.

 
 • IMG_2011
IMG_20111
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

... A světla jsem po jejich slepení završil osazením nových výbojek - tentokrát jsem se rozhodl pro teplotu 6000K, aby více ladila ke kroužkům a nevypadala jako halogen tak, jako předtím (tehdy podpořeno ještě vysvícením a prachem).

 
 • IMG_2013
IMG_20131
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

No a výsledek nekonečného snažení přišel záhy...

 
 • IMG_2087
IMG_20871
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

..a před/po:

 
 • IMG_1786
 • IMG_2024
IMG_17861 IMG_20242
html5 slider by WOWSlider.com v9.0
 

Tím to však bohužel neskončilo. První osazení na auto ukázalo, že pravé světlo blbne při puštění blinkru. Jeho nezbytným následným rozlepením a opravou jsem zjistil zkrat LED pásku v mračítku, když se kdoví proč spojily konce drátků před napájením na plošák. Opraveno, slepeno a vráceno na auto.

Bohužel se ale po první jízdě ukázalo, že opět to pravé světlo neskutečně hřeje. Asi ani ne vlivem světla samotného, ale vlivem motoru, protože je i ta strana motoru opatřena teplem odrážejícími návleky, zatímco levá ne. A toto enormní zahřívání bohužel vyústilo v totální roztavení tavného lepidla, kterým jsem pojistil samotná mračítka zezadu. Lepidlo steklo všude po světle - po kroužcích, lakovaných dílech.... Bohužel to bylo už po celkovém osazení a napasování nárazníku a tak byla jeho opětovná demontáž a následná montáž už docela otravná až do večerních hodin po tmě. Opět jsem ho rozlepil, šetrně za pomoci přítelkyně odstranil vytavené kaňky lepidla, vše přeleštil, očistil a za pomoci dalšího naneseného tmelu světlo opět zalepil. Bohužel něco podobného se opakovalo ještě i po půl roce a světla jsem tak musel rozlepovat několikrát, než si vše "sedlo". Pak už bylo vše v pořádku a snad to tak taky zůstane..

 

Kolem a dokola jsem se pousmíval nad tím, že americké firmy chtějí za úpravu těchto světel do podobné podoby (jen designově jinak než bych chtěl) v přepočtu 60.000,- Kč. Po všech těch nákladech a útrapách jsem to už pochopil, asi si jsou sami dost vědomi toho, co to obnáší - a to mají zkušenosti.

Kdybych měl tato světla shrnout v 6 slovech, tak "Když se sere, tak se sere". Ovšem za mě výsledek stojí za to. Oficiálně navíc děkuji své přítelkyni za podporu, stála při mě i ve chvíli, kdy jsem z toho už byl špatný a přemýšlel jsem nad koupí zánovních světel v původním designu s tím, že na to se*u. 

 

Další článek

 

O značce

Značka "DD" vznikla roku 2016 spojením slov "Denis" a "Design", čteno "Denis's Design". Tento spontánní nápad vznikl jako reakce na potřebu "orazítkování" vlastních designových realizací.

Copyright © All rights reserved | This template is made with by Colorlib